Parafia św. Michała Archanioła w Gliwicach

Parafia św. Michała Archanioła w Gliwicach

Pomoc dla Ukrainy

 1. Caritas diecezjalna od momentu inwazji na Ukrainę organizuje transporty humanitarne, przede wszystkim ze środkami medycznym. Wśród najbardziej potrzebnych rzeczy, które są przekazane na Ukrainę; jak również uchodźcom, którzy są w Polsce znajdują się:
  • koce, śpiwory, poduszki, kołdry, pościel, materace,
  • wszelkiego rodzaju materiały medyczne: opatrunki, bandaże, strzykawki, igły, kompresy, płyny infuzyjne, dezynfekujące, środki przeciwbólowe itp.
  • odzież (nowa),
  • artykuły dla dzieci i niemowląt (mleko w proszku, chusteczki nawilżane, pampersy, środki pielęgnacyjne, ubrania, słodycze wysokokaloryczne),
  • artykuły spożywcze z długim terminem przydatności, itp.

  Wymienione przedmioty można bezpośrednio dostarczać do centrali Caritas Diecezji Gliwickiej w Gliwicach przy ul. Ziemowita 2 - od poniedziałku do piątku - w godz. 8:00 - 18:00

 2. W związku z licznym napływem uchodźców z Ukrainy do Polski - wielu naszych diecezjan zwróciło się bezpośrednio do Caritas naszej diecezji - z chęcią przyjęcia do swoich mieszkań osób z Ukrainy. Wychodząc naprzeciw niniejszym inicjatywom, Caritas gliwicka tworzy bazę danych: miejsc i lokali, gdzie ewentualnie mogliby zostać skierowani uchodźcy. W tę inicjatywę mogą zaangażować się zarówno osoby prywatne, domy zakonne, ale również właściciele hosteli, burs, moteli, itp. Chętnych do przyjęcia uchodźców prosimy o składanie zgłoszeń podając:
  • imię i nazwisko osoby przyjmującej,
  • telefon,
  • dokładny adres,
  • ilość osób i jak długo mogą przebywać u osoby czy rodziny przyjmującej
 3. Pragniemy włączyć się również w akcję Caritas gliwickiej: PACZKA DLA UKRAINY.

Paczka dla Ukrainy

Paczka powinna zawierać zawsze produkty z trzech kategorii:


PACZKA DLA UKRAINY jest akcją stworzoną w odpowiedzi na inwazję Rosji na Ukrainę. Skala kryzysu humanitarnego rośnie z każdą minutą. Brakuje żywności, środków higienicznych, opatrunków. Kobiety z dziećmi czekające wiele godzin w kolejce do przejścia granicznego nie mają co dać dzieciom do jedzenia. Ideą akcji jest tworzenie gotowej paczki przez polskie rodziny, wspólnoty parafialne dla rodzin na Ukrainie bądź przekazywane na miejscu uchodźcom z Ukrainy, którzy nie posiadają środków do życia.

Instrukcja przygotowania PACZKI DLA UKRAINY

 1. Opakowania kartonowe z logo Caritas (wymiary 53 cm x 40 cm x 26 cm) trafią do Caritas gliwickiej, skąd puste będzie można pobrać m.in. dla: wspólnot parafialnych, osób prywatnych, wszystkich, którzy chcą się zaangażować w akcję charytatywną PACZKA DLA UKRAINY.
 2. Poszczególne grupy, wspólnoty, rodziny wypełniają karton produktami największej potrzeby zgodnie z proponowaną listą produktów (Załącznik nr 1), lub przynoszą same produkty, które później zostaną spakowane do paczki przez wolontariuszy parafialnych.
 3. Każda paczka powinna być zapakowana do pełna, jednakże musi być zamknięta i zabezpieczona.
 4. Paczka nie powinna przekraczać wagi 18 kg.
 5. Paczka powinna zawierać zawsze produkty z trzech kategorii:
  • żywność z długim terminem ważności (np. makaron, ryż, konserwy, puszki),
  • produkty dla dzieci (np. kaszki, słoiczki, soki),
  • artykuły chemiczne, kosmetyczne (np. papier toaletowy, chusteczki nawilżone, mydło, pasta do zębów, plastry opatrunkowe).
 6. Do paczki nie wkładamy ubrań!
 7. Przygotowana paczka powinna być gotowym zestawem produktów (wypełnionym do pełna i bez potrzeby uzupełnienia), możliwym do przekazania rodzinie na Ukrainie.
 8. Skompletowane i gotowe paczki prosimy przewieźć do centrali Caritas w Gliwicach.

Przykładowo spakowana PACZKA DLA UKRAINY

Zamknięta paczka:

Załącznik nr 1 – Lista produktów z podziałem na kategorie